Bielutka, chrupiąca i piankowa w środku - taka jest idealna Pavlova. Ale czy da się w tym eleganckim deserze zużyć nieco zapomnianych produktów z naszych zapasów? Tak! Dodatek tostowanego, razowego chleba do bezy równoważy jej słodki smak. Bananowy budyń z przejrzałych, słodkich bananów i żółtek pozostałych z przygotowania bezy jest idealnym, kremowym kontrastem dla chrupiącej bezy. Do tego krem kawowy na bazie śmietanki 36% OSM Łowicz (reklama), która nie ma warstwy aluminium i w 82% jest zrobiona z materiałów odnawialnych! Less waste w najpiękniejszym i najpyszniejszym wydaniu!
Ilość porcji: 8 sztuk (8 cm średnicy)
Czas: 3 godziny
Co się przyda? Kuchenna waga cyfrowa, miski, mikser, papier do pieczenia, rękaw cukierniczy (najlepiej taki, który nadaje się chociażby częściowo do recyklingu), sitko, garnuszek, rózga.
BEZA FRANCUSKA:
100 g białek
100g cukru
Szczypta kwasku cytrynowego
1 łyżeczka skrobii ziemniaczanej (nie dodawaj, jeśli chcesz zrobić kruchą i suchą bezę)
100 g cukru pudru
BUDYŃ BANANOWY:
4 żółtka
140 g cukru
1/4 łyżeczki soli
240 g śmietany 36%
500 ml mleka mleka
85 g mąki pszennej
4 banany
KREM KAWOWY:
250 g śmietanki 36% OSM Łowicz, dobrze schłodzonej
125 g mascarpone, zimnego
1 łyżka cukru pudru
1 łyżeczka kawy mielonej/fusów po kawie
BEZA:
Zasady nienagannej bezy znajdziesz TUTAJ, przeczytaj koniecznie!
Piekarnik rozgrzej do 100 C (termoobieg). Cukier wymieszaj
z kwaskiem. Białka podbij za pomocą miksera w czystej, suchej misce do momentu kiedy zaczną przypominać pianę z piwa (serio😅), a następnie,
w 3-4 partiach zacznij dodawać cukier
z kwaskiem.
Ubijaj na średnich obrotach miksera, aż masa będzie lśniąca gęsta, a cukier będzie całkowicie rozpuszczony (rozetrzyj masę między palcami). Ubijanie może trwać 6-8 minut. Do bezy przesiej cukier puder wymieszany ze skrobią.
Wymieszaj bardzo delikatnie szpatułką silikonową (ale dość szybko, żeby beza nie opadła). Beza powinna nadal być gęsta i lśniąca.
Rogi papieru do pieczenia przylej do blachy na odrobinę masy bezowej. Porcje mini Pavlovych uformuj łyżką (patrz ostatni filmik) i wstaw do piekarnika.
Od razu obniż temperaturę do 90 stopni C i susz przez 1,5 godziny, a następnie wyłącz piekarnik i zostaw bezy jeszcze przez kolejne półtorej godziny. Wyjmij, wystudź całkowicie na blacie i od razu podawaj z kremem bananowym
i kawowym.
Jeśli chcesz zabezpieczyć bezę przed namoczeniem od kremu - posmaruj ją rozpuszczoną (i koniecznie ostudzoną!) białą czekoladą i pozostaw do zastygnięcia.
BUDYŃ BANANOWY:
Żółtka wymieszaj za pomocą rózgi z cukrem, mąką i solą. Śmietankę i mleko podgrzej, gdy zacznie delikatnie wrzeć, zacznij dolewać (bardzo cieniutkim strumieniem) płyn do żółtek, cały czas mieszając. Przelej masę spowrotem do garnuszka i podgrzewaj na niewielkiej mocy palnika CAŁY CZAS mieszając, do zgęstnienia. Jak zgęstnieje, gotuj jeszcze 2-3 minuty, żeby mąką się ugotowała. Ma być niewyczuwalna w smaku. Zdejmij
z palnika. Zakryj folią spożywczą. Odstaw do całkowitego wystudzenia w temp. pokojowej. Przed ułożeniem na bezie dodaj do budyniu pokrojone banany.
KREM KAWOWY:
Ubij śmietankę z mascarpone, cukrem i kawą na gęsty krem. Przełóż do rękawa cukierniczego z końcówką nr. 125 (łezka) i udekoruj bezy.
GOTOWE!
Cześć. Jaki czas powinien być do upieczenia jednej wiekszej bezy a nie kilku mniejszych?